Bilime Yön Veren Âlim İbn-i Haldun

Şimdi herkes gözlerini dört buçuk açsın bakalım!

Bilime Yön Veren Âlim İbn-i Haldun
Bilime Yön Veren Âlim

Yavaş yavaş okuyun bu yazıları. Niye mi? Çünkü bütün bildiklerimizi değiştirecek bu yazılar. Bilimi oluşturan, aslında onu ilk geliştirenlerin Müslüman âlimlerimiz olduğu gerçeğini göreceğiz bu âlimin hayatında.

Peki, kim bu güzel ve çalışkan âlim?

O, İbn-i Haldun künyesiyle bilinen Abdurrahman bin Muhammed’dir.

Dedesinin adı Haldun olduğu için ona, İbn-i Haldun demişler.

İbn-i Haldun Tunus’da doğmuş, 1406 yılında Mısır’da vefat etmiştir. Tunus’u ve diğer çevre ülkeleri yöneten hükümdarların danışmanlığını yaptığı için halk idaresi ve devlet yönetimi alanında bol bol gözlemleri olmuştur. İşte bu tecrübeleri sayesinde bugün sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi diye ve daha birçok ilim alanlarında temeller atmıştır. Onun attığı bu temeller, batılı ilim adamları tarafından keşfedilip değerli görülmüş ve sahiplenilmiştir.

Yedi cilt olarak yazdığı dünya tarihini anlatan “Kitabu’l İber” adlı eserine yazdığı iki ciltlik “Mukaddime” yani “Giriş” adlı eseri vardır. Bu eserde birçok ilmi, ta o zamandan oluşturan bilgiler vardır. Osmanlı döneminde bu eser âlimler tarafından keşfedildi ve okutuldu. Bu yüzden Osmanlı ilmi de gelişmiş oldu.

Bizlere ise İbn-i Haldun’un hayatını öğrenmek ve onun eserlerine Müslümanlar olarak sahip çıkmak düştü. İnşallah biz de hem Osmanlılar hem de batılılar gibi İbn-i Haldun’un eserlerine ve attığı temellere sahip çıkarız.

Allah kendisinden razı olsun. Hayırla ve sağlıkla kalınız…

Rabia Özelçi