Ankara'da Uzay ve Havacılık Teknolojisi Alanında Türkiye'nin İlk Meslek Lisesi Açıldı
Haber detay

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) iş birliğinde uzay ve havacılık teknolojisi eğitim öğretimine yönelik çalışmalar tamamlandı. Bu kapsamda 2019 yılında imzalanan protokollerle Ankara'nın Elmadağ ilçesinde Türkiye'nin ilk meslek lisesi inşa edildi. Okul 2023-2024 eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi ve öğrenci ve veliler için ziyarete açıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, MEB'in dinamik mesleki ve teknik eğitim sistemi aracılığıyla uzay ve havacılık alanında harekete geçildiğini belirterek, "SSB ile TUSAŞ iş birliğinde ilk defa havacılık ve uzay teknolojileri alanında eğitim verecek lisenin açılması için çalışmalarımızı tamamladık. Yapılan çalışma kapsamında havacılık ve uzay teknolojisi eğitiminin yaygınlaştırılması, eğitim içeriklerinin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi amacıyla hazırlanan havacılık ve uzay teknolojisi alanı öğretim programı Talim ve Terbiye Kurulu'nda kabul edildi" ifadelerini kullandı.

Müfredatın; SSB, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Askeri Elektronik Sanayi A.Ş. (ASELSAN), Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş. (ROKETSAN) ve TUSAŞ temsilcileri ile alan öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlandığına vurgu yapan Özer, "Hazırlanan çerçeve öğretim programı kapsamında eğitim verecek olan ilk meslek lisemizi, Ankara'nın Elmadağ ilçesinde açtık. Okulumuz, 24 bin 770 metrekarelik alanda kuruldu ve eğitim binası, atölye binası ve pansiyon binası olmak üzere 3 ana binadan oluşuyor. Okulda 32 derslik, 6 laboratuvar, 2 resim ve müzik atölyesi ile konferans salonu bulunuyor. Okul pansiyonu 200 yatak kapasitesine sahiptir ve 64 kız öğrenci ve 136 erkek öğrencinin konaklamasına uygun olarak tasarlandı. İl dışından alınacak öğrenciler, bilgisayar ve internet bağlantısı olan, banyo ve lavaboları oda içerisinde olan tek kişilik odalarda kalacaklar.

Okulumuz gerekli tüm atölye ve laboratuvar imkanlarına sahiptir. Bu okulda öğrencilerimize, havacılık ve uzay teknolojileri alanında teorik ve pratik eğitimler verilerek, bu sektörde iş imkanları sağlanacak. Türkiye'nin savunma sanayi ve havacılık sektöründeki büyük hedeflerine ulaşması için, nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyuluyor. Bu okulumuzda yetişecek gençlerimiz, geleceğin uzay ve havacılık sektöründe ülkemizin saygın yerini alacaklar. Bu önemli iş birliğinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket