Çiftçilere verilecek sulama desteğinde şartlar belli oldu
Haber detay

 Tebliğe göre, destekten yararlanacak üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmaları ve destekleme ödemesine esas veriler ile ÇKS sistemindeki verilerin uyumlu olması şartları aranacak. Sulama birlikleri ile kooperatiflerince işletilen sulama sahalarında bu yıl tarımsal üretim yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar da tebliğde düzenlendi. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50'si için hazırlanan icmaller, ödenmek üzere haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarının ilk haftası içinde Bakanlığa gönderilecek ve Bakanlık bütçe imkanları çerçevesinde ödemeleri yapacak. Tebliğ, 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tebliğde ayrıca sulama birlikleri ve kooperatifleri tarafından yapılan su kullanım hizmet bedeli tahakkukları, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kayıtlı üreticilerin hesaplarına elektronik kartlı sayaçlarla gerçekleştirilecek. Üreticiler, elektronik kartlı sayaçların takılı olduğu sulama birliklerinin veya kooperatiflerin internet sitelerinden su kullanım hizmet bedeli borçlarını öğrenebilecekler.

Sulama birlikleri ve kooperatifleri, tebliğin yayımından itibaren 30 gün içinde, 2023 yılı su kullanım hizmet bedeli tahakkuklarına ilişkin olarak Bakanlığa bildirim yapmakla yükümlü olacaklar. Ayrıca, tebliğde belirtilen şartları taşıyan üreticilerin ödeme talepleri, sulama birlikleri veya kooperatifleri tarafından Bakanlığa bildirilecek.

Bu uygulama ile çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerinin yüzde 50'sinin desteklenmesiyle, üretim maliyetlerinin azaltılması ve tarımsal üretimin artırılması hedefleniyor.

Bu destekleme kapsamında çiftçilere verilecek olan ödeme, sulama birlikleri veya kooperatifler tarafından tarımsal amaçlı kullanılan suyun bedelinin yüzde 50'sini karşılayacak. Ödeme yapılabilmesi için, çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olması ve sulama birliklerine ya da kooperatiflerine kayıtlı olması gerekiyor.

Üretim sezonunda, su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50'sinin tamamını ödemiş olan çiftçiler, bu desteği alabilmek için sulama birliğine veya kooperatifine başvuruda bulunacak. Başvuru sonrasında sulama birliği veya kooperatifi tarafından hazırlanan icmaller, Bakanlık bütçe imkanları çerçevesinde haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarının ilk haftası içinde Bakanlığa gönderilecek ve ödemeler yapılacak.

Tebliğde ayrıca, çiftçilerin sulama birlikleri veya kooperatifleri tarafından belirlenen bitki sulama suyu ihtiyacına göre su kullanım hizmet bedelinden fazla su yüklemesi yapılmayacağı da belirtiliyor. Ayrıca, çiftçilerin ödemelerinde su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50'si sulama birliğine ödenecek ve bu miktar Bakanlık tarafından sulama birliğine üreticiler adına yapılacak ilk ödeme taksitinin icmalinde yer alacak.

Tebliğ, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket