Dünya'nın en çok kitap okuyan ülkesi açıklandı
Haber detay

EN ÇOK KİTAP OKUYAN ÜLKELER

Dünya Kültürü Puan Endeksi'ne göre dünyada en çok kitap okuyan ülke Hindistan'dır. İkinci sırada Tayland, ardından da Çin gelmektedir. Bu endeks, vatandaşların haftada okumaya harcadıkları ortalama zamanı esas alarak belirlenmektedir. Basılı kitapların yanı sıra, gazete, dergi ve çevrimiçi yazılı içerikler de puanlamaya dahil edilmektedir.

Hindistan'da her vatandaş haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okumaktadır. Tayland'da ise bu süre 9 saat 24 dakika, Çin'de ise 8 saat olarak kaydedilmiştir.

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

Dünyada en çok kitap okuyan ülkeler sırasıyla Filipinler (7 saat 36 dakika), Mısır (7 saat 30 dakika), Çekya (7 saat 24 dakika), İsveç (7 saat 6 dakika), Fransa (6 saat 54 dakika), Macaristan (6 saat 48 dakika) ve Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) şeklinde sıralanmaktadır. Türkiye ise haftada ortalama 5 saat 54 dakika ile listenin 18. sırasında yer almaktadır.

EN ÇOK KURAN OKUNUYOR

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sesli kitaplar oldukça popüler hale gelmiştir. ABD merkezli editörlük şirketi Global English Editing'in verilerine göre, dünyadaki okuyucuların %66'sı basılı kitapları tercih etmektedir.

Dünyada en çok okunan kitap ise Kur'an-ı Kerim'dir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket