Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?
Haber detay

Kur'an-ı Kerim'de kadınların örtünmesi konusunda şu ayetler yer almaktadır:

"De ki, mü'min erkeklere gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu onlar için daha temizdir. Şüphesiz Allah yaptıklarından haberdardır. Ve de ki, mü'min kadınlara gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, görünen kısımları dışında zinetlerini açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, ancak kocaları, babaları, kayınpederleri, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kızkardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunan (cariyeleri), erkeklerden henüz şehvet duymayan hizmetçiler veya sağ ellerinin malik olduğu kimseler (köleleri) haricinde kimseye göstermesinler. Gizledikleri zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz tevbe edip Allah'a yönelin ki kurtuluşa eresiniz." (Nur Suresi, 30-31)

Bu ayette belirtildiği gibi, mü'min kadınlar görünen kısımları dışında bedenlerini örtmeli, baş örtülerini yakalarının üzerine kadar sarkıtmalı ve zinetlerini yalnızca belirtilen kişilere göstermelidirler. Ayrıca ayaklarını yere vurarak zinetlerini ortaya çıkarmamalıdırlar.

İslam'da tesettürün yanı sıra, kadınların ahlakı ve davranışlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin, kadınların erkeklerle samimi olmaları, ahlaksız konuşmalar yapmaları veya vücutlarını açıkça sergilemeleri uygun değildir. Kadınların, Allah'ın emirlerine uygun bir şekilde giyinmeleri ve davranışlarını kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, İslam'a göre kadınlar, bedenlerini örtmekle birlikte, ahlaklı davranışlar sergileyerek toplumda saygın bir yer edinmelidirler.

İslam'a göre kadınların tesettürü, örtünmesi gereken vücut bölgelerini belirleyen ve ahlaki sınırların korunmasına yardımcı olan bir kurallar bütünüdür. Bu kuralların ana kaynağı, Kuran ve hadislerdir.

Kuran'da tesettür konusunda şu ayetler yer alır:

"De ki: Mümin kadınlara da söyle, gözlerini (haramdan) sakınsınlar, namuslarını korusunlar; ziynet yerlerini açığa vurmamaları hususunda uyarılsınlar; başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Ziynet yerlerini, müstesna olmak üzere, kocaları, babaları, kayınpederleri, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, sağ ellerinin malik oldukları (cariyeler) ve kendilerine henüz nikâhları tamamlanmamış küçük çocuklar haricinde kimseye göstermesinler. Gizledikleri ziynet yerlerini bilsinler. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Nur suresi, 31)

Bu ayette, kadınların gözlerini sakınmaları, namuslarını korumaları, örtünmeleri, başörtülerini yakalarının üzerine sallamaları, ziynet yerlerini açığa vurmamaları, bunun dışındakilere ise göstermemeleri gerektiği belirtilmektedir.

Hadislerde de tesettür konusu ele alınmıştır. Örneğin Hz. Aişe şöyle anlatır:

"Resulullah (sav) evimizde kadınlarla otururken bir adam geldi ve bizimle konuştu. Bu sırada Resulullah (sav) eşi Safiye'nin yanına gitti ve ona şöyle dedi: "Kalk ve şu adamla konuşurken şu örtününü başına sar." Safiye de örtüsünü başına sardı ve adamla konuştu." (Buhari, Libas, 62)

Bu hadiste, kadının yabancı bir erkekle konuşurken örtünmesi gerektiği belirtilmektedir.

Özetle, İslam'a göre kadınlar, vücutlarını örtmeli ve namuslarını korumalıdır. Bunun için belirli kurallar ve sınırlar bulunmaktadır. Ancak bu kurallar, sadece kadınları değil, erkekleri de ahlaki sınırların korunmasına teşvik etmektedir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket