Sosyal medya dolandırıcılığı uyarısı: Instagram, WhatsApp ve Facebook'ta 'hızlı zengin' vaadiyle dolandırılıyorlar
Haber detay

Analiz, Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarında gerçekleştirilen dolandırıcılıkların hızla arttığını ortaya koydu. Bankanın iki yıllık dahili verilerinin analizi sonucu en büyük üç dolandırıcılık kategorisindeki vakaların %80'inin Meta'nın sahip olduğu şirketlerden geldiği belirlendi. Bu dolandırıcılık kategorileri, satın alma, kimliğe bürünme ve yatırım dolandırıcılığı gibi çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Banka dolandırıcılık uzmanları, kullanıcıların, arkadaşları ya da ailelerinden geldiği iddia edilen rastgele mesajlara karşı dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Bu mesajlarda, yatırım yaparak hızlıca zengin olma vaatleri bulunuyor ve kullanıcılar, para transferi yapmadan önce doğrudan iletişime geçmeleri gerektiği konusunda uyarılıyor.

TSB, özellikle yeni yatırımcılara, sosyal medyada öne çıkan "hızlıca zengin olma" mesajlarından kaçınmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Dolandırıcılıkla ilgili yaşanan artışın, COVID-19 salgını nedeniyle insanların daha fazla zamanlarını sosyal medyada geçirmesiyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Sonuç olarak, kullanıcılar, sosyal medya platformlarında gördükleri yatırım vaatlerine karşı dikkatli olmalı ve özellikle para transferi yapmadan önce iletişim kurdukları kişinin kimliğinden emin olmalıdır. Ayrıca, bankaların dolandırıcılıkla mücadele için verdiği tavsiyelere dikkat etmek de önemlidir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket