Türkiye gelecek pazar sandığa gidiyor
Haber detay

Deprem bölgesinde yaşayan seçmenlerin güvenli oy kullanabilmesi için konteyner alanlar oluşturuldu. Seçmenlerin kimliklerini tereddütsüz bir şekilde gösteren belgeleri vermeleri gerekiyor. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülkedeki 156 yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulacak ve oy verme işlemi 9 Mayıs'a kadar devam edecek. Propaganda konuşmaları TRT 1 ve Radyo 1'de yayınlanacak ve cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partilerin ilk konuşmaları bugün saat 15.36'da başlayacak. İkinci konuşmalar ise seçimden bir gün önce ekranlarda ve radyolarda olacak.

Yurt dışında oy kullanacak seçmenler için de 156 temsilcilikte sandık kurulacak ve oy kullanma işlemi 9 Mayıs'ta sona erecek. Ancak oy kullanamayan yurt dışı seçmenleri için 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00'ye kadar 46 gümrük kapısında oy verme imkanı sağlanacak. Bu süre içinde gümrüklerde 24 saat oy verme işlemi devam edecek.

Seçim gününde, tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 arasında uygulanacak. Sandık başında oylarını vermek üzere sıra bekleyen seçmenlerin oy verme saatleri sona erdiğinde de oy kullanmalarına izin verilecek ancak saat 17.00'den sonra gelen seçmenler oy kullanamayacak.

Oy kullanmak için seçmenlerin nüfus cüzdanı, kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi veya mesleki kimlik kartlarından birini sandık başkanına ibraz etmeleri gerekiyor. Seçmen bilgi kağıdı getirilmese bile seçmenler, YSK'nin internet sitesinde yer alan bilgileri kullanarak nerede oy kullanacaklarını öğrenebilirler.

Seçimde cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri birlikte yapılacak ve seçmenler iki ayrı oy pusulası kullanacaklar. Oy pusulasının yırtık, işaret veya yazı içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca pusulanın "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında başka bir yere imza atılması ya da işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde cumhurbaşkanı seçimi ikinci oylamaya kalacak ve ilk seçimde en çok oy alan iki aday ikinci oylamada yarışacak.

Propaganda konuşmaları da seçim öncesi devam ediyor ve cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partiler, TRT 1 ve Radyo 1'den seçmenlere ulaşacak. Konuşmalar, kurayla belirlenen sıraya göre ekrana gelecek ve her adayın 10 dakika konuşma süresi bulunuyor. İkinci propaganda konuşmaları da seçimden bir gün önce yapılacak.

Tüm bu detaylar göz önüne alındığında, Türkiye'nin yaklaşık 64 milyon seçmeni, önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanacak ve Türkiye'nin geleceği için önemli bir karar verecek.

Seçmenlerin oy kullanacakları sandık bilgileri, YSK'nin resmi internet sitesindeki "Sorgulama" bölümünden öğrenilebilir. Ayrıca seçmenler, nüfus müdürlüklerinde veya YSK'nin belirlediği il/ilçe seçim kurulu başkanlıklarında da kayıtlı oldukları sandık bilgisini öğrenebilirler.

Seçim günü, sandık başında bulunan seçim kurulu görevlileri, seçmenin kimlik bilgilerini kontrol ederek oy kullanmalarına izin vereceklerdir. Seçmenler, tercih ettikleri adaya veya partiye ait oy pusulasına mührü basarak, oy pusulasını sandığa atacaklar. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, sandık kurulu başkanı, oy pusulalarını sayacak ve sonuç tutanağını düzenleyecektir.

Seçim sonuçları, YSK tarafından ilan edilecektir. YSK, seçim sonuçlarının geçerli sayılması için bazı kriterler belirlemiştir. Örneğin, seçmenlerin oy kullanma sürecinde kural ihlalleri olup olmadığı, oy pusulalarının doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı, sandık kurulu görevlilerinin görevlerini doğru şekilde yerine getirip getirmedikleri gibi faktörler göz önünde bulundurulacaktır.

Sonuç olarak, Türkiye 14 Mayıs'ta cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gidecek. Seçim sonuçları, ülkenin geleceği açısından önem taşıyor ve seçim süreci, adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmelidir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket