Türkiye’de kadınlara Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi

Türkiye’de kadınlara Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi

Türkiye’de kadınlara Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi

TARİHTE BUGÜN /  5 ARALIK


1904 - Japonlar Port Arthur’da Rus donanmasını yok etti. Rus-Japon Savaşı, Japonya'nın Rusya'yı Uzakdoğu'daki yayılmacı politikadan vazgeçmek zorunda bıraktığı askeri çatışma (1904-1905). Kore ve Mançurya üzerindeki nüfuz çekişmesinden kaynaklanan savaşın önemli sonuçlarından biri de bir Asya devletinin modern çağda ilk kez bir Avrupa devletini yenilgiye uğratmasıydı.

1921 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı, İrlanda direniş grubu Sinn Fein(Şin Feyn) ile anlaşmaya vardı ve İrlanda'nın güneyi bağımsız bir devlet oldu. İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa'da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. 1921'de Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. Ülke, 1 Ocak 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.


1923: Halifeliğin kaldırılmasının büyük bir hata olacağının bildirildiği ve Hindistan-Pakistan müslümanlarının liderleri Emir Ali ve Ağa Han tarafından Türkiye hükümetine gönderilen mektup, henüz resmi açıklama yapılmadan, İstanbul gazetelerinin bazılarında yayınlandı.

1926: İzmir’de Mustafa Kemal’e suikast yapılacağı iddiasıyla yürütülen şaibeli davada suçsuz bulunan Paşalar, bu sonuca rağmen emekliye sevk edildi.

1927 - Cumhuriyet döneminin ilk kâğıt paraları tedavüle çıkarıldı. 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1000 liralık olmak üzere 7 ayrı değerde çıkarılan banknotlar eski Türkçe ve Fransızca bastırıldı. Banknotların ayrıca Fransızca basılmasının nedeni anlaşılamadı.

1933 - ABD'de 14 yıldır devam eden içki yasağı kalktı.

1934: Türkiye’de kadınlara Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi.

1950 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı, Kore'deki askerlerin %10'unun öldüğünü açıkladı. Radyo Gazetesi'ne göre ise 150 asker öldü, 150 kayıp, 200 ile 300 yaralı var. Kore’ye 5000 asker gönderildiğine göre bunlardan en az 500 kişi ölmüştü. Bu sayılara kayıplar ilave edilmemiş ve bu kayıplardan da bazı istisnalar hariç şu ana kadar haber alınamamıştır.

1957 - Sukarno tüm Hollandalıları Endonezya'dan sınırdışı etti. Ahmed Sukarno ya da Ahmed Şükrani, Endonezya bağımsızlık hareketinin lideri ve 1949 - 1966 arası Endonezya'nın ilk devlet başkanıdır.

1978 - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Afganistan ile 20 yıllık dostluk anlaşması imzaladı. Bundan bir yıl sonra da Sovyetler Birliği, Afganistan'daki Marksist hükümetin daveti üzerine Afganistan'a girerek, Mücahidlere karşı 9 yıl süren bir savaşa girişecektir. Hindistan savaşta Afgan hükümetine destek vermiştir. Mücahidler ise Pakistan, Suudi Arabistan, ABD gibi bazı ülkelerden yardım almışlardır. Afgan Cihadı aynı zamanda Soğuk Savaş'ın ve Hindistan-Pakistan mücadelesinin de alanı haline geldi. Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979'da Sovyet lideri Leonid Brejnev'in emriyle gönderildi. Sovyet askerlerinin geri çekilmesi ise 15 Mayıs 1988'de başladı ve 15 Şubat 1989'da büyük kayıplar nedeniyle Mihail Gorbaçov'un emriyle sona erdi. Savaş sonrası Sovyetler bölgede 14.453 ölü bıraktı ayrıca 451 uçağını yitirdi.

1986: Türkiye’de Sovyetler Birliği’ndeki Çernobil nükleer kazasından sonra çayda radyasyon olduğu söylentisi halk arasında panik yarattı, çay satışları önemli ölçüde düştü. Yetkililer çay ve diğer Karadeniz menşeli ürünler hakkında çelişkili haberler veriyor. Birçok uzmana göre Karadeniz bitki örtüsü daha birkaç yıl radyasyondan temizlenmeyecek; hükümet yetkilileri ise bunu yalanlıyor.

1991: Türkiye’de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Kuvvet Komutanlarının, İstanbul'da yaptıkları denetlemeler sırasında, içtikleri kahvede zehirli madde saptandığı açıklandı. Olayı PKK üstlendi.

1996 İnterpol tarafından 17 yıldır Kırmızı Bülten ile aranan Abdullah Çatlı’ya ‘Mehmet Özbay’ kimliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen  ‘silah uzmanı’ belgesinde, Emniyet Genel Müdürü sıfatıyla Mehmet Ağar’ın imzasının bulunduğu ortaya çıktı.

1996 Türkiye’de MHP Lideri Alparslan Türkeş, Susurluk olayının bir kaza değil, dış kaynaklı bir suikast olabileceği iddiasında bulundu. Devlet içinde organize olmuş bu derin çetelerin ülkücü ve milliyetçi cephe ile ilişkili olduklarının iddia edildiği bir dönemde Türkeş’in bu sözleri manidar bulundu.

2003 Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nı 8 yıldır yürüten Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün görev süresi sona erdi. Laikçi, çatışmacı bir portre çizen Gürüz, 7 Ocak 2009 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır; Ergenekon soruşturmasının tutuksuz sanığıdır. Bilahare 28 Şubat Soruşturması kapsamında Nöbetçi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 25 Haziran 2012 tarihinde tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

2005 Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Afganistan ve diğer İslam Ülkeleri’nden savaş esirlerinin taşınması için Avrupa havaalanlarını kullandığı yönünde çok ciddi iddialar sürerken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Avrupa ülkelerini kapsayan geziye çıktı. Avrupa'da gizli sorgu merkezleriyle ilgili soruları yanıtsız bırakan Rice, CIA uçakları konusunda Avrupalı ortaklarını rahatlatmaya çalıştı.